★★★★★ 4.4 145 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.webado.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Tekpower TP3003D-3 variable DC power supply is a compact and affordable instrument that is suitable for both home and industrial use. This digital DC power supply has a total of three DC outputs, two of them have a maximum output voltage of up to 30 volts and current up to 3 amps, they may also be connected in series or in parallel for higher voltage or current; the last one has an output voltage of 5V and current up to 3 amps. It comes with rotary switches for setting up the voltage and current. With its reliability and versatility, it's an invaluable and indispensable tool for testing, science project and etc., ideal for labs, research institutes, R & D facilities. Specifications: Output DC Voltage: 0.0 – 30.0V Output DC Current: 0.00 – 3.00 A Input Voltage: 110V/AC, 60Hz Voltage and Current adjustment Voltage regulation: CV <0.01% + 3mV, CC <0.01% + 6 mA Load regulation: CV <0.01% + 2mV, CC <0.01% + 6mA Ripple and noises: CV <1 mV rms, CC <3 mA, rms Protection: High current limiting Operating Temperature: 0 - 102 F (0 - 40 C), Relative Humidity: <80% LCD Accuracy is within +/- 2.5% Size: 360 x 265 x 165 Weight: approx. 28 lbs What’s in the box: TP3003D-3 power supply Power cord Test leads with alligator clips (28 inches long) Warranty registration card User manual Tekpower is a registered trademark in the United States, any unauthorized use of our trademark is a violation of both Federal and State trademark laws and could subject to liability for damages and penalties. Your feedback is not only important to us but also beneficial to other customers, therefore we’d like to invite you to submit a review for the Tekpower power supply, your input would be greatly appreciated.
  • High precision DC regulated power supply with triple outputs, 0- 30 volts and 0-3 amps
  • Two operational modes: constant voltage and constant current
  • Cooling fan automatic activation by built-in thermo-sensor
  • Back-lit LCD Display with a 0.1V and 0.01A resolution
  • Authentic Tekpower brand with 1-year manufacturer's warranty
UPC 851567004587
Brand Tekpower
Wattage 300 watts
Model Name TP-3003D
Form Factor ATX
Manufacturer Tekpower
Model Number TP3003D-3, HT3003D-3
Cooling Method Air
Current Rating 3 Amps
Number of Fans 1
Output Wattage 300 Watts
Item Dimensions 14.17 x 6.5 x 10.43 inches
Mfr Part Number TP-3003D-3
Compatible Devices ATX form factor motherboards
Connector Quantity 2
Power Supply Design External
Maximum Input Voltage 110 Volts (AC)
Minimum Input Voltage 110 Volts
Upper Temperature Rating 102 Degrees Fahrenheit
System Bus Connector Type 24 Pin
Connector Type Used on Cable ATX
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
145 ratings | 59 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (117)
4 stars
5% (7)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (16)